Wydział:
Urząd Stanu Cywilnego
Termin załatwienia:
W terminie 30 dni od daty złożenia wniosku.
Osoba kontaktowa:
Anna Pieczka
Miejsce załatwienia:
Urząd Gminy Bukowiec, ul. Doktora Floriana Ceynowy 14, 86-122 Gmina Bukowiec, pon-pt od 7:30 do 15:30 tel. 52 33 093 10
Telefon kontaktowy:
52 33 093 29
Miejsce odbioru:
Urząd Gminy Bukowiec, ul. Doktora Floriana Ceynowy 14, 86-122 Gmina Bukowiec, pon-pt od 7:30 do 15:30 tel. 52 33 093 10
Wymagane dokumenty:
- aktualna, kolorowa fotografia przedstawiająca osobę w pozycji frontalnej, odzwierciedlająca w sposób niebudzący uzasadnionych wątpliwości wizerunek twarzy osoby ubiegającej się o dowód osobisty, wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku na papierze fotograficznym lub papierze fotograficznym przeznaczonym do drukarek,
- dokument stwierdzający tożsamość np. paszport, legitymacja szkolna, a w przypadku osoby, która nabyła obywatelstwo polskie – dokument podróży (karta pobytu),
- na żądanie organu do wniosku należy załączyć poświadczenie obywatelstwa polskiego, odpis skrócony aktu urodzenia lub małżeństwa.
Tryb odwoławczy:
W przypadku wydania decyzji o odmowie wydania dowodu osobistego przysługuje stronie odwołanie do Wojewody Kujawsko-Pomorskiego za pośrednictwem Wójta Gminy Bukowiec w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.
Uwagi:
Wniosek o wydanie dowodu osobistego składa się w organie dowolnej gminy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:
- wniosek składa się na piśmie utrwalonym w postaci elektronicznej wypełnionym przez organ gminy (nie składa się wniosku o wydanie dowodu osobistego w wersji papierowej),
- wymagana jest obecność osoby małoletniej jeżeli ukończyła 5 lat, osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie oraz osoby ubezwłasnowolnionej częściowo,
- w imieniu osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadającą ograniczoną zdolność do czynności prawnych ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego składa rodzic, opiekun lub kurator (wyjątek stanowi osoba małoletnia, która może złożyć wniosek samodzielnie nie wcześniej niż 30 dni przed datą 18 urodzin).
Wniosek o wydanie dowodu osobistego można złożyć przy użyciu usługi elektronicznej, logując się na konto serwisu mObywatel.gov.pl, podpisując wniosek podpisem zaufanym, e-dowodem lub certyfikatem kwalifikowanym:
- osoba składająca wniosek online (nie dotyczy to osób składających wniosek poniżej 12 roku życia)
- obowiązana jest w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku zgłosić się do organu gminy, do której przesłała wniosek, w celu złożenia i odwzorowania podpisu własnoręcznego oraz odcisków palców, oraz w przypadku wniosku dla osoby nieposiadającej zdolności do czynności prawnych lub posiadających ograniczoną zdolność do czynności prawnych wraz z osobą ubiegającą się o wydanie dowodu osobistego jest obowiązany zgłosić się wnioskodawca.
WAŻNE!!! dotyczy wniosku online osób powyżej 12 roku życia
Po złożeniu wniosku online należy zgłosić się do urzędu, do którego został wniosek wysłany, w terminie 30 dni, żeby zakończyć proces wnioskowania – złożyć odciski palców i podpis.
Jeżeli wniosek nie zostanie uzupełniony w tym terminie - nie zostanie zrealizowany (pozostanie bez rozpatrzenia).
O niemożności złożenia wniosku spowodowanej chorobą lub niepełnosprawnością, lub inną niedającą się pokonać przeszkodą wnioskodawca powiadamia organ gminy, który po uprawdopodobnieniu przez wnioskodawcę zaistniałego przypadku zapewnia przyjęcie wniosku w miejscu pobytu tej osoby, chyba że okoliczności nie pozwalają na przyjęcie tego wniosku.
W powyższej sytuacji, gdy złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego okaże się nieuzasadnione, odmawia się przyjęcia wniosku w miejscu wskazanym przez wnioskodawcę oraz poucza się go o konieczności złożenia wniosku osobiście w formie pisemnej.
Od osoby ubiegającej się o wydanie dowodu osobistego, która ukończyła 12 rok życia, pobiera się odciski palców wskazujących obu dłoni za pomocą elektronicznego urządzenia do pobierania odcisków palców.
Nie zamieszcza się odcisków palców w warstwie elektronicznej dowodu osobistego osobie:
- która nie ukończyła 12 roku życia,
- od której chwilowo fizycznie nie jest możliwe pobieranie odcisków któregokolwiek z palców,
- od której pobranie odcisków jest fizycznie niemożliwe.
Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych (Dz. U. z 2022 r., poz. 671 z póź. zm)
2. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 grudnia 2023 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego, jego wydawania i odbioru oraz utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu 2 (Dz. U. 2023 poz. 2798)
3. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks Postępowania Administracyjnego (Dz. U. z 2023 r., poz. 775 z późn. zm.).