Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Uchwała nr XLII/270/14 z dnia 23 września 2014

Uchwała nr XLII/270/14
Rady Gminy Bukowiec
z dnia 23 września 2014

w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu udzielenia ulg w spłacie należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Bukowiec i jej jednostkom podległym oraz warunki dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym(Dz. U. z 2013 r. poz. 594 ze zmianami) oraz art. 59 ust. 1, 2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885 ze zmianami) uchwala się, co następuje:

§ 1. Uchwała określa szczegółowe zasady, sposób i tryb udzielenia ulg w spłacie należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Bukowiec i jej jednostkom podległym, warunki dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną oraz wskazanie organu uprawnionego do udzielania tych ulg.

§ 2. Przepisów uchwały nie stosuje się do należności, których zasady i tryb umarzania, odraczania terminu płatności oraz rozkładania na raty regulują odrębne przepisy.

§ 3. 1. Należności pieniężne przypadające Gminie Bukowiec lub jej jednostkom podległym mogą być umarzane w całości z urzędu w przypadku wystąpienia przynajmniej jednej z okoliczności wymienionych w art. 56 ust. 1 pkt 1-4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885 ze zmianami).
2. W przypadku wystąpienia okoliczności, o której mowa w art. 56 ust.1 pkt 5 umorzenie należności może nastąpić w całości lub w części na wniosek dłużnika lub z urzędu.

§ 4. Umorzenie należności, za którą odpowiada więcej niż jeden dłużnik, może nastąpić, gdy warunki udzielenia ulgi zachodzą wobec wszystkich dłużników.

§ 5. 1. Odroczenie terminu spłaty należności, albo rozłożenie na raty płatności należności dokonuje się na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy licząc od dnia złożenia wniosku o przyznanie ulgi.
2. W razie niedotrzymania terminu płatności odroczonej należności bądź terminu płatności którejkolwiek z rat, na jakie została rozłożona należność, pozostała do zapłaty należność staje się natychmiast wymagalna wraz z należnymi odsetkami za zwłokę.

§ 6. Jeżeli umorzeniem, odroczeniem terminu płatności lub rozłożeniem na raty ma być objęta część należności, udzielenie ulgi następuje pod warunkiem całkowitej spłaty pozostałej części należności.

§ 7. 1. Przepisy § 3, § 5 stosuje się odpowiednio do umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłat odsetek od należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Bukowiec i jej jednostkom podległym.
2. Umorzenie należności głównej skutkuje umorzeniem odsetek.
3. Jeżeli umorzenie dotyczy części należności głównej, w odpowiednim stosunku do tej należności podlegają umorzeniu odsetki.
4. Od należności, których termin zapłaty odroczono lub rozłożono na raty, nie pobiera się odsetek za zwłokę za okres od dnia złożenia wniosku o przyznanie ulgi do dnia upływu terminu spłaty należności, z zastrzeżeniem § 5 ust. 2.

§ 8. Przesłanki umorzenia należności określone w § 3 powinny być udokumentowane, w szczególności:
1) aktem zgonu osoby fizycznej;
2) zaświadczeniem o wykreśleniu osoby prawnej z właściwego rejestru osób prawnych, wydanych przez organ prowadzący rejestr;
3) postanowieniem organu egzekucyjnego o umorzeniu postępowania egzekucyjnego.

§ 9. 1. Wniosek o udzielenie ulgi powinien zawierać podstawowe dane wnioskodawcy: wskazanie osoby lub podmiotu, od której pochodzi oraz jej adres, opis aktualnej sytuacji finansowej, określenie terminu spłaty (w przypadku odroczenia na raty) lub określenie ilości rat (w przypadku rozłożenia na raty).
2. Do wniosku dołącza się dokumenty potwierdzające zasadność udzielenia wnioskowanej ulgi.
3. W toku postępowania można żądać od wnioskodawcy dodatkowych wyjaśnień oraz dokumentów niezbędnych do rozstrzygnięcia sprawy.

§ 10. 1. Organ, na wniosek zobowiązanego prowadzącego działalność gospodarczą, może udzielić ulg w spłacie należności pieniężnych, które:
1) nie stanowią pomocy publicznej;
2) stanowią pomoc de minimis – w zakresie i na zasadach określonych w rozporządzeniu Komisji Europejskiej (UE) Nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013r. w sprawie stosowania art. 107 i art. 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. U. UE. L.2013. 352.I z dnia 24 grudnia 2013r.)
2. Łączna wartość pomocy udzielonej podmiotowi prowadzącemu działalność gospodarczą na podstawie niniejszej uchwały nie może przekroczyć równowartości dopuszczalnej wartości pomocy, o której stanowi rozporządzenie wymienione w ust. 1 pkt 2.
3. Wartość udzielonej pomocy de minimis podlega sumowaniu niezależnie od organu, który tej pomocy udzielił.
4. Podmiot prowadzący działalność gospodarczą ubiegający się o udzielenie ulgi w spłacie należności, która stanowi pomoc de minimis zobowiązany jest do dostarczenia wraz z wnioskiem o udzielenie ulgi, wszystkich zaświadczeń albo oświadczeń oraz informacji, o których mowa w art. 37 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2007r. Nr 59, poz. 404 ze zmianami), w tym informacji określonych rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. Nr 53, poz.311 ze zmianami).

§ 11. Do umarzania, odraczania terminów lub rozkładania na raty spłat należności o których mowa w niniejszej uchwale, uprawniony jest Wójt Gminy Bukowiec.

§ 12. Umorzenie należności oraz odroczenie terminu spłaty całości lub części należności albo rozłożenie płatności w całości lub części należności na raty następuje w formie jednostronnego oświadczenia woli Wójta Gminy Bukowiec, na podstawie przepisów prawa cywilnego.

§ 13. Traci moc uchwała nr XLIII/237/10 z dnia 28 czerwca 2010 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu udzielenia ulg w spłacie należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Bukowiec i jej jednostkom podległym oraz warunki dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną (Dz. Urz. Woj. Kuj.-Pom. Nr 137, poz. 1723).

§ 14. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Przewodniczący Rady Gminy

/-/ Czesław Wszołek

Uzasadnienie

Zmiana uchwały wynika z dostosowania zapisów do nowego brzmienia rozporządzenia Komisji Europejskiej (UE) Nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013r. w sprawie stosowania art. 107 i art. 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis.
Zgodnie z art. 59 ustawy o finansach publicznych z dnia 27 sierpnia 2009 roku (Dz. U. z 2013 r. poz. 885 ze zmianami), w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym należności o charakterze cywilnoprawnym przypadające jednostce samorządu terytorialnego lub jej jednostkom podległym, mogą być umarzane albo ich spłata może być odraczana lub rozkładana na raty, na zasadach określonych przez organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego. Uchwała ta pozwoli na uporządkowanie i ujednolicenie w Gminie Bukowiec postępowań w sprawach umarzania, odraczania lub rozkładania na raty należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny. Projekt uchwały podlegał konsultacjom z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Przewodniczący Rady Gminy

/-/ Czesław Wszołek

Załączniki


PDFUchwała XLII_270_14 (185,66KB)
 

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego