Uchwała nr XIX/124/16 z dnia 30 czerwca 2016 r.
UCHWAŁA NR XIX/124/16
RADY GMINY BUKOWIEC
z dnia 30 czerwca 2016 r.
w sprawie odrzucenia w całości stanowiska związków zawodowych dotyczącego zaopiniowania projektu uchwały Rady Gminy Bukowiec w sprawie określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć niektórych nauczycieli
Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2016 r., poz. 446) oraz art. 19 ust. 3 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 1881) uchwala się, co następuje:
§ 1. Odrzuca się w całości stanowisko:
1) Zarządu Oddziału ZNP w Świeciu,
2) Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Świeciu
– wyrażające negatywną opinię w sprawie przedstawionego projektu uchwały Rady Gminy Bukowiec w sprawie określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć niektórych nauczycieli.
§ 2. Wykonywanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Bukowiec.
§ 3. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
Przewodniczący Rady Gminy
/-/ Czesław Wszołek
Uzasadnienie
W przypadku negatywnej opinii związku zawodowego na temat projektu uchwały Rady Gminy, zgodnie z art. 19 ust. 3 ustawy o związkach zawodowych, Rada Gminy musi ustosunkować się do ww. opinii. Przytoczony przepis stanowi, iż „w razie odrzucenia w całości lub w części stanowiska związku, właściwy organ administracji rządowej lub samorządu terytorialnego informuje o tym związek na piśmie, podając uzasadnienie swojego stanowiska. W razie rozbieżności stanowisk związek może przedstawić swoją opinię na posiedzeniu właściwej komisji sejmowej, senackiej lub samorządu terytorialnego”.
Komisja Międzyzakładowa Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Świeciu pismem z dnia 16.05.2016r. wydała opinię, że zaproponowany wymiar 26 godzin wydaje się zbyt wysoki. Natomiast Zarząd Oddziału ZNP w Świeciu pismem z dnia 17.05.2016r. wydał negatywną opinię na projekt uchwały Rady Gminy Bukowiec w sprawie określenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć niektórych nauczycieli (tj. pedagoga, psychologa, logopedy, nauczyciela wspomagającego i doradcy zawodowego) argumentując, że dotychczasowe pensum jest wystarczające, a zwiększenie pensum odpowiednio o 6 godzin oznacza zmniejszenie wynagrodzenia zasadniczego o ¼ dla tych nauczycieli i może nastąpić ryzyko przekroczenia 40 godzinnego tygodnia pracy uwzględniając obowiązki i czynności nauczyciela wynikające z art. 42 Karty Nauczyciela.
Dotychczasowa wysokość pensum była niewspółmierna do potrzeb dydaktycznych uczniów w Gminie Bukowiec i zwiększenie pensum z 20 godzin do 26 było podyktowane koniecznością zapewnienia większej dostępności zajęć specjalistycznych w placówkach oświatowych prowadzonych przez Gminę. Pensum jest jedynie określoną liczbą obowiązkowych zajęć dydaktycznych i wychowawczych, wymaganych przez organ prowadzący. Przy 26-godzinnym pensum nauczyciele specjaliści nie przekraczają 40-godzinnego tygodnia pracy, który jest określony w art. 42 ust. 1 Karty Nauczyciela. Pozostałe 14 godzin zagospodarowują sobie bowiem na czynności przygotowawcze i inne czynności związane z pracą według własnych potrzeb i możliwości.
To organ prowadzący ma wyłączne prawo decydowania o wysokości pensum nauczycieli wymienionych w art. 42 ust. 7 pkt. 3 ustawy – Karta Nauczyciela, co potwierdza wyrok Sądu Najwyższego, który zapadł 25 stycznia 2007 r. (sygn. I PK 195/06) stwierdzający, iż gmina może swobodnie regulować wysokość pensum pedagogów i innych specjalistów, w zależności od lokalnego zapotrzebowania na tego typu zajęcia specjalistyczne. Także wyrok Sądu Najwyższego z dnia 11 stycznia 2011 r., (sygn. I PK 153/1 O) w uzasadnieniu prezentuje pogląd, iż „stanowisko nauczyciela przedmiotu edukacyjnego, dla którego pensum zostało określone wart. 42 ust. 3 pkt 3 KN, jest stanowiskiem innym, związanym z innymi zadaniami, obowiązkami i uciążliwościami, od stanowiska nauczyciela pedagoga lub nauczyciela logopedy, podobnie jak jest stanowiskiem innym od stanowiska nauczyciela praktycznej nauki zawodu czy nauczyciela bibliotekarza, dla których określona została większa liczba godzin obowiązkowego wymiaru zajęć” .
Wszelkie wątpliwości w tej sprawie rozwiewa uchwała Sądu Najwyższego z 21 marca 2012 r. (III PZP 2/12) w składzie 7 sędziów, potwierdzająca prawo samorządu lokalnego do swobodnego regulowania pensum nauczycieli specjalistów. „Wątpliwości związane z dopuszczalnością regulowania czasu pracy nauczycieli przez radę gminy nie mają podstaw. Uchwała rady gminy nie jest aktem wykonawczym do ustawy w rozumieniu art. 92 ust. 1 Konstytucji. Organ samorządu terytorialnego ma odrębne umocowanie wart. 94 Konstytucji do ustanawiania prawa miejscowego na podstawie i w granicach upoważnienia zawartego w ustawie (tu: art. 42 ust. 7 pkt 3 KN)” – jak wynika z uchwały. Uchwała stwierdza również, iż Karta Nauczyciela określa rozpiętość pensum nauczycieli od 15 do 30 godzin, w zależności od realizowanych przez nich zadań. Pensum wyznaczone przez Gminę mieści się więc w rozpiętości innych specjalności nauczycielskich, regulowanych przez Kartę Nauczyciela.
Warto wspomnieć, iż tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub na ich rzecz, dla pedagoga, psychologa, logopedy, doradcy zawodowego zatrudnionych w szkole w pełnym wymiarze zajęć, wynosi 30 godzin zajęć dla placówek podległych ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa, 36 godzin w szkołach przy placówkach konsularnych i dyplomatycznych, zaś 24 godziny zajęć w placówkach podległych ministrowi sprawiedliwości i należy nadmienić, że w ostatniej nowelizacji prawa oświatowego MEN odrzuciło postulaty związków zawodowych dotyczące wysokości pensum specjalistów, nie widząc potrzeby zmian zapisów art. 42 ust. 7 pkt 3 KN.
Reasumując, decyzja Rady Gminy jest zgodna z prawem i zasadna merytorycznie.
Stąd decyzja o odrzuceniu w całości stanowiska Zarządu Oddziału ZNP w Świeciu i Komisji Międzyzakładowej Pracowników Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Świeciu.
Przewodniczący Rady Gminy
/-/ Czesław Wszołek
Załączniki