Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Uchwała nr XLIII/279/18 z dnia 28 czerwca 2018 r.

UCHWAŁA NR XLIII/279/18
RADY GMINY BUKOWIEC
z dnia 28 czerwca 2018 r.

w sprawie zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków

Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2018 r. poz. 994 oraz poz. 1000) oraz art. 81 ustawy z dnia 23 lipca 2003r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2017 r. poz. 2187, poz. 1086 i poz. 1595 oraz z 2018 r. poz. 10) uchwala się, co następuje:

§ 1. Ilekroć w uchwale jest mowa o:
1) ustawie – rozumie się przez to ustawę z dnia 23 lipca 2003r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2017 r. poz. 2187 z późn. zm.);
2) gminie – rozumie się przez to Gminę Bukowiec.

§ 2. 1. Z budżetu gminy mogą być udzielane dotacje celowe na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków prowadzonego przez Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków.
2. Dotacja może być udzielona osobie fizycznej lub jednostce organizacyjnej, o których mowa w art. 71 ust. 1 ustawy.
3. Dotacja może być udzielona na dofinansowanie nakładów koniecznych na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku, które zostaną przeprowadzone w roku złożenia wniosku lub w roku następnym po roku złożenia wniosku o udzielenie dotacji,
4. Łączną kwotę dotacji w danym roku budżetowym określa każdorazowo uchwała budżetowa.

§ 3. Dotacja na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane obejmują nakłady konieczne określone w art. 77 ustawy.

§ 4. Dotacja może być udzielona w wysokości 85% nakładów koniecznych, o których mowa w § 3.

§ 5. 1. Udzielenie dotacji może nastąpić na podstawie pisemnego wniosku podmiotu, o którym mowa w § 2 ust. 2 niniejszej uchwały.
2. Do wniosku o udzielenie dotacji, o której mowa w § 3 załącza się:
1) dokument potwierdzający wpis zabytku do rejestru zabytków (w przypadku zabytku wpisanego do rejestru zabytków);
2) dokument potwierdzający posiadanie przez wnioskodawcę tytułu prawnego do zabytku w myśl art. 71 ustawy;
3) opis i zakres prac lub robót, harmonogram oraz kosztorys przewidywanych do wykonania prac lub robót ze wskazaniem źródeł ich finansowania;
4) decyzję właściwego organu ochrony zabytków zezwalającą na przeprowadzenie prac lub robót;
5) pozwolenie na budowę lub zgłoszenie robót (jeżeli jest wymagane), gdy wniosek dotyczy prac lub robót przy zabytku nieruchomym lub program prac, gdy wniosek dotyczy prac przy zabytku ruchomym;
6) dokumenty potwierdzające udzielenie dotacji przez inne podmioty lub informację o wnioskach o udzielenie dotacji skierowanych do innych podmiotów.
3. Do wniosku o udzielenie dotacji obejmującej nakłady określone w art. 77 pkt 1-6 ustawy nie załącza się dokumentów wymienionych w ust. 2 pkt 4 i pkt 5.
4. Dotacje dla przedsiębiorców na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane są pomocą de minimis w rozumieniu rozporządzenia Komisji UE nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013r.).
5. Do wniosku o przyznanie dotacji złożonego przez podmiot, dla którego udzielone dofinansowanie stanowić będzie pomoc de minimis, de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, należy dołączyć również dokumenty i informacje zawarte w art.37 ust.1 i ust.2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2018 r. poz. 362) oraz w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis (Dz. U. Nr 53, poz. 311 ze zm.) lub w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2010 r. w sprawie informacji składanych przez podmioty ubiegające się o pomoc de minimis w rolnictwie i rybołówstwie (Dz. U. Nr 121, poz. 810).
6. Wzór wniosku o udzielenie dotacji stanowi załącznik do uchwały.

§ 6. 1. Wnioski o dotację, zawierające odpowiednio wszystkie dokumenty, określone w § 5 składa się do Wójta Gminy Bukowiec w terminie do dnia 30 września roku poprzedzającego rok przyznania dotacji lub w terminie do 15 lutego roku, w którym mają być przeprowadzone prace lub roboty.
2. Wnioski zweryfikowane przez Wójta Gminy Bukowiec, stanowią podstawę do przygotowania projektów uchwał Rady Gminy Bukowiec o udzieleniu dotacji poszczególnym wnioskodawcom, w miarę posiadanych w budżecie środków na ten cel.
3. Złożenie poprawnego pod względem formalnym wniosku nie jest równoznaczne z przyznaniem dotacji, ani przyznaniem dotacji we wnioskowanej wysokości, jest uzależnione od posiadanych w budżecie środków na ten cel.
4. W uchwale Rady Gminy Bukowiec przyznającej dotację, określa się nazwę otrzymującego dotację, prace lub roboty, na wykonanie których przyznano dotację oraz kwotę przyznanej dotacji.

§ 7. Przekazanie dotacji następuje na podstawie umowy zawartej z podmiotem, któremu udzielono dotacji.

§ 8. Rozliczenie dotacji, zwrot dotacji niewykorzystanej lub wykorzystanej niezgodnie z przeznaczeniem następuje w trybie i na zasadach określonych w ustawie o finansach publicznych.

§ 9. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Bukowiec.

§ 10. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego i obowiązuje do dnia 30 czerwca 2021r.

Przewodniczący Rady Gminy

/-/ Czesław Wszołek

Uzasadnienie

Dotacje celowe na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach stanowią istotny element polityki konserwatorskiej zarówno w skali kraju, jak i województwa i poszczególnych gmin. Podstawę dla dotowania przez samorząd gminny prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytkach stanowi art. 81 ustawy z dnia 23 lipca 2003 roku o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U. z 2017 r. poz. 2187 z późn. zm.). Organ stanowiący gminy jest uprawniony do udzielania dotacji, na zasadach określonych w podjętej przez ten organ uchwale, na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków oraz przy zabytku ujętym w gminnej ewidencji zabytków.
Projekt uchwały został zgłoszony Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do zaopiniowania. W projekcie uchwały uwzględniono wskazania Prezesa UOKiK co do zapisów dot. pomocy publicznej (pismo sygn. DMP-530-495(2)/18/MM z dnia 28 maja br.).
Realizacja uchwały wywołuje skutki finansowe. Wysokość wydatkowanych środków określa uchwała budżetowa.

Przewodniczący Rady Gminy

/-/ Czesław Wszołek

Uchwała opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego z 2018 r. poz. 3468 z dnia 2018-07-02

Załączniki


PDFUchwała nr XLIII/279/18 - skan (694,54KB)
 

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego