Przejdź do treści strony Przejdź do menu Przejdź do wyszukiwarki Przejdź do mapy biuletynu
Kontrast:
Rozmiar czcionki:
Odstępy:
Reset:
Lektor:

Informacja dla wyborcy niepełnosprawnego oraz wyborcy, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 60 lat (Wybory do Parlamentu Europejskiego)

Informacje dotyczące wyborów do Parlamentu Europejskiego, zarządzonych na dzień 9 czerwca 2024 r.:

1. Właściwy ze względu na miejsce stałego zamieszkania okręg wyborczy w wyborach posłów do Parlamentu Europejskiego – nr 2.

2. Informacja o wszystkich lokalach obwodowych komisji wyborczych jest ujęta w obwieszczeniu Wójta Gminy Bukowiec z dnia 8 maja 2024 roku o numerach i granicach obwodów głosowania, siedzibach komisji wyborczych, głosowaniu korespondencyjnym i głosowaniu przez pełnomocnika.
Ponadto poniżej wykaz lokali obwodowych komisji wyborczych dostosowanych do potrzeb wyborców niepełnosprawnych:
1) adres lokalu wyborczego: Szkoła Podstawowa w Bukowcu, ul. Dworcowa 26 – siedziba Obwodowej Komisji Wyborczej Nr 1 w Bukowcu,
2) adres lokalu wyborczego: Szkoła Podstawowa w Bukowcu, ul. Dworcowa 26 – siedziba Obwodowej Komisji Wyborczej Nr 2 w Bukowcu,
3) adres lokalu wyborczego: Szkoła Podstawowa w Przysiersku, ul. Szkolna 5 – siedziba Obwodowej Komisji Wyborczej Nr 4 w Przysiersku.

3. Wyborca niepełnosprawny ujmowany jest, po złożeniu wniosku o zmianę miejsca głosowania, w spisie wyborców w wybranym przez wyborcę stałym obwodzie głosowania gminy właściwej dla adresu zameldowania na pobyt stały lub adresu stałego zamieszkania, w którym lokal obwodowej komisji wyborczej dostosowany jest do potrzeb wyborców niepełnosprawnych, jeżeli lokal obwodowej komisji wyborczej właściwej dla adresu zameldowania na pobyt stały lub adresu stałego zamieszkania wyborcy nie spełnia tych warunków.
Wyborca może zmienić miejsce głosowania w danych wyborach. Wniosek w sprawie zmiany miejsca głosowania składa w okresie od 44 dnia przed dniem wyborów do 3 dnia przed dniem wyborów tj. do dnia 6 czerwca 2024 r.
Wniosek może zostać złożony na piśmie utrwalonym w postaci:
a) papierowej, opatrzonym własnoręcznym podpisem do Urzędu Gminy Bukowiec (właściwego urzędu dla wybranego stałego obwodu głosowania na obszarze gminy, w której wyborca przebywać będzie w dniu wyborów);
b) elektronicznej, opatrzonym kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym, przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej przez ministra właściwego do spraw informatyzacji, po uwierzytelnieniu tej osoby w sposób określony w art. 20a ust. 1ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.
Wniosek zawiera nazwisko, imię (imiona), obywatelstwo, numer ewidencyjny PESEL wnioskodawcy i adres przebywania w dniu wyborów.
Złożenie wniosku o zmianę miejsca głosowania skutkuje ujęciem wyborcy w spisie w obwodzie głosowania właściwym dla adresu przebywania i skreśleniem ze spisu w stałym obwodzie głosowania właściwym dla adresu zameldowania na pobyt stały lub adresu stałego zamieszkania.

4. Głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego zostanie przeprowadzone w dniu 9 czerwca 2024 r. w godzinach od 7:00 do 21:00.

5. Wyborcy niepełnosprawni o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności
w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, w tym także wyborcy posiadający orzeczenie organu rentowego o:
1) całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2, i niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. о emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych;
2) niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy wymienionej w pkt 1;
3) całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy wymienionej w pkt 1;
4) o zaliczeniu do I grupy inwalidów;
5) o zaliczeniu do II grupy inwalidów;
a także osoby о stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny oraz wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat mają prawo do bezpłatnego transportu z:
- z miejsca zamieszkania, pod którym dany wyborca ujęty jest w spisie wyborców w danej gminie, do lokalu wyborczego właściwego dla obwodu głosowania, w którego spisie wyborców ujęty jest wyborca,
- z miejsca pobytu do najbliższego lokalu wyborczego w dniu głosowania,
- z lokalu wyborczego do miejsca, w którym wyborca rozpoczął podróż – tzw. „transport powrotny”.
Wyborca, którego stan zdrowia nie pozwala na samodzielną podróż, oświadcza o tym fakcie, a wyborca niepełnosprawny oświadcza o orzeczonym stopniu niepełnosprawności i ważności orzeczenia. Zamiar skorzystania z takiego transportu należy zgłaszać do Urzędu Gminy Bukowiec do dnia 27 maja 2024 r. (poniedziałek) do godz. 15:30:
- ustnie – osobiście lub telefonicznie - 52 3309310 (-29);
- pisemnie – Urząd Gminy w Bukowcu, ul. Dr Ceynowy 14, pok. nr 15 (Urząd Stanu Cywilnego);
- w formie elektronicznej e-PUAP na adres: /qw5e822clc/SkrytkaESP
W zgłoszeniu należy podać NAZWISKO, IMIĘ (IMIONA), NUMER PESEL wyborcy oraz opiekuna, jeśli ma towarzyszyć wyborcy, OZNACZENIE MIEJSCA ZAMIESZKANIA lub INNEGO MIEJSCA, z którego miałby nastąpić transport. Należy wskazać także czy wyborca ma zamiar skorzystać z transportu powrotnego, oraz numer telefonu lub adres poczty elektronicznej wyborcy, o ile posiada.
Wyborca, który zgłosił zamiar skorzystania z prawa do transportu do lokalu lub transportu powrotnego, może wycofać swoje zgłoszenie albo zrezygnować tylko z transportu powrotnego nie później niż do 7 czerwca 2024r. Wycofanie zgłoszenia albo zrezygnowanie z transportu powrotnego może być dokonane ustnie, pisemnie lub w formie elektronicznej. Na podstawie ww. zgłoszenia, zostaną ustalone trasy dowozów i najpóźniej na 3 dni przed wyborami każdy zainteresowany otrzyma informację zwrotną o orientacyjnej godzinie przewozu.

6. Informacje o komitetach oraz o zarejestrowanych listach kandydatów na posłów w okręgu wyborczym nr 2 są zamieszczone na stronie internetowej https://wybory.gov.pl/pe2024/pl/kandydaci, w zakładce „Okręgi wyborcze” (po przejściu do zakładki należy wybrać odpowiedni okręg wyborczy).

7. Prawo wybierania (czynne prawo wyborcze) ma obywatel polski, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat.
Nie mają prawa wybierania osoby: pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu, pozbawione praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu oraz ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądu.

Kodeks wyborczy przewiduje następujące formy głosowania:
1) głosowanie osobiste w lokalu wyborczym,
2) głosowanie przez pełnomocnika,
3) głosowanie korespondencyjne.

Głosować korespondencyjnie mogą wyborcy:
1) którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat, lub
2) posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, w tym także wyborcy posiadający orzeczenie organu rentowego o:
a) całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2, i niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. о emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,
b) niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy wymienionej w pkt 2 lit. a,
c) całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy wymienionej w pkt 2 lit. a,
d) o zaliczeniu do I grupy inwalidów,
e) o zaliczeniu do II grupy inwalidów, a także osoby о stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny
Zamiar głosowania korespondencyjnego powinien zostać zgłoszony do Komisarza Wyborczego w Bydgoszczy I najpóźniej do dnia 27 maja 2024 r.
Głosować przez pełnomocnika mogą wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat lub posiadający orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, w tym także wyborcy posiadający orzeczenie organu rentowego o:
1) całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2, i niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. о emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,
2) niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy wymienionej w pkt 1,
3) całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy wymienionej w pkt 1,
4) o zaliczeniu do I grupy inwalidów,
5) o zaliczeniu do II grupy inwalidów, a także osoby о stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, którym przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.
Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa powinien zostać złożony do Wójta Gminy Bukowiec najpóźniej do dnia 31 maja 2024 r.
Głosowanie zostanie przeprowadzone w:
1) stałych obwodach głosowania utworzonych w gminach,
2) odrębnych obwodach głosowania utworzonych w gminach w zakładach leczniczych, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych oraz w oddziałach zewnętrznych takich zakładów i aresztów,
3) obwodach głosowania utworzonych za granicą i na polskich statkach morskich.
Wyborca (pełnomocnik wyborcy) głosuje w lokalu wyborczym obwodowej komisji wyborczej właściwej ze względu na jego miejsce stałego zamieszkania. Kodeks wyborczy dopuszcza także głosowanie poza miejscem stałego zamieszkania wyborcy. Szczegółowe informacje dotyczące warunków udziału w głosowaniu poza miejscem stałego zamieszkania zawierają informacje Państwowej Komisji Wyborczej zamieszczone na stronach internetowych www.wybory.gov.pl.
Udając się do lokalu wyborczego wyborca winien zabrać ze sobą dokument ze zdjęciem umożliwiający stwierdzenie jego tożsamości (np. dowód osobisty). Wyborcy niepełnosprawnemu, na jego prośbę, może pomagać w głosowaniu inna osoba, z wyłączeniem członków komisji wyborczych i mężów zaufania.

8. Szczegółowe informacje dotyczące udziału w wyborach wyborców niepełnosprawnych zawiera Informacja Państwowej Komisji Wyborczej o uprawnieniach wyborców niepełnosprawnych.
Informacje dotyczące udziału w wyborach wyborców niepełnosprawnych dostępne są także w Biuletynie Informacji Publicznej gminy Bukowiec – na stronie internetowej www.bip.bukowiec.pl oraz w internetowym portalu informacyjnym PKW – na stronie https://wybory.gov.pl/pe2024/

Wójt Gminy Bukowiec

/-/ mgr Adam Licznerski

Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej Znak projektu Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0, znak Fundusze Europejskie, znak barw Rzeczypospolitej Polskiej, znak Województwa Kujawsko-Pomorskiego, znak Unii Europejskiej

„Rozbudowa i modernizacja Systemu Regionalnego Biuletynu Informacji Publicznej Województwa Kujawsko-Pomorskiego” realizowana w ramach Projektu „Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0", współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 i ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego