Wydanie zaświadczenia o kradzieży lub zagubieniu dowodu osobistego
- Uszkodzony dowód osobisty w przypadku zgłoszenia uszkodzenia dowodu osobistego.
– w formie pisemnej osobiście w organie dowolnej gminy na terytorium RP lub placówce konsularnej RP
– w formie dokumentu elektronicznego (podpisany kwalifikowanym bezpiecznym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP) wniesionego do organu gminy, który wydał
– w formie pisemnej za pomocą poczty lub telefaksu, jeżeli utratę lub uszkodzenie
zgłasza się w placówce konsularnej RP.
Zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego posiadacza dowodu osobistego nieposiadającego zdolności do czynności prawnych lub posiadającego ograniczoną zdolność do czynności prawnych dokonuje rodzic, opiekun prawny lub kurator. Osobie, która dokonała osobistego zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego w organie gminy lub placówce konsularnej RP wydaje się zaświadczenie. Osobie, która dokonała zgłoszenia utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego w formie dokumentu elektronicznego lub w polskiej placówce konsularnej w formie pisemnej za pomocą poczty lub telefaksu zaświadczenie wydaje się na żądanie. Zaświadczenie o utracie lub uszkodzeniu dowodu osobistego jest ważne do czasu wydania nowego dowodu osobistego, nie dłużej jednak niż 2 miesiące. Dodatkowe informacje:
Każda utrata lub uszkodzenie dowodu osobistego wymaga niezwłocznego:
– zgłoszenia o tym fakcie w organie dowolnej gminy,
– zgłoszenia w dowolnej placówce konsularnej Rzeczypospolitej Polskiej w przypadku osób przebywających za granicą,
– wystąpienia o wydanie nowego dokumentu do dowolnego organu gminy na terytorium RP.
Dowody osobiste podlegają unieważnieniu z dniem zgłoszenia jego utraty lub
uszkodzenia a także z dniem przekazania przez osobę trzecią znalezionego cudzego dowodu osobistego.
Nie można posługiwać się odnalezionym dowodem osobistym, wcześniej zgłoszonym jako utracony.
Osoba, która znalazła dowód innej osoby jest obowiązana niezwłocznie przekazać ten dokument najbliższemu organowi dowolnej gminy, Policji lub innemu organowi administracji publicznej lub placówce konsularnej Rzeczypospolitej Polskiej. Może także przekazać ten dokument posiadaczowi dowodu osobistego. W tym przypadku posiadacz dokumentu może również zawiadomić organ gminy lub placówkę konsularną o utracie dowodu osobistego w celu jego unieważnienia.
2. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 5 października 2021 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego, jego wydawania i odbioru oraz utraty, uszkodzenia, unieważnienia i zwrotu (Dz. U. z 2023 r., poz 2798).
Załączniki
Klauzula Informacyjna - unieważnienie DO-utrata lub uszkodzenie (22,29KB)